خيال

وقتی نماز شروع میشود، خیلی از گرفتاریها و مسائل دیگر به سراغ انسان میاد که پس از مدتی میبینی به همه چیز فکر کردی به غیر از نماز.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

یکی میگفت: برای اینکه توی نماز حواس آدم پرت نشود بهتر است نماز را به شکل یکسان نخوانیم تا به صورت عادت در نیاید. این هم راهی است.

حالا من نمیخوام درباره حضور قلب و این نوع مسائل که در نماز مهم است چیزی بگم. اما درباره کنترل خیال از امام چند جمله ای مینویسم. یادم میاد که قبلا هم دراین باره مطلبی نوشته بودم.

بدان که اول شرط از برای مجاهد ( در نبرد با شیطان نفس) حفظ طائر (پرنده) خیال است..... انسان مجاهد که در صدد اصلاح خود بر آمده و می خواهد باطن را صفایی دهد و از جنود ابلیس( سربازان شیطان) آن را خالی کند، باید زمام ( اختیار) خیال را در دست گیرد و نگذارد هر جا می خواهد پرواز کند. و مانع شود از اینکه خیالهای فاسد باطل برای او پیش آید- از قبیل خیال معاصی وشیطنت- و همیشه خیال خود را متوجه امور شریفه کند. واین اگر چه در اول امر قدری مشکل به نظر می رسد و شیطان و جنودش آن را به نظر بزرگ جلوه می دهند ( تا آدم را از اصلاح خود ناامید کنند) ولی با قدری مراقبت و مواظبت، امر سهل می شود. (مثل هر کار دیگری در دنیا که با تمرین آسان می شود).

چهل حدیث امام خمینی ص17

 

باز هم ايام حج شد و دل ما هوای مکه و مدينه را کرد.

 

/ 0 نظر / 71 بازدید